Костянтинівка, Донецька область
MovEast
КіноСхід(ці)
Команда:
Yevgeniia Kuleba - координатор проекту,
Olena Orap - архітектор,
Dasha Podoltseva - графічний дизайнер / урбан планер,
Denys Chernyavskyi - бренд менеджер,
Kateryna Palyura - ландшафтний архітектор.

Ментор - TSPA / Німеччина
про
КіноСхід (ці) - це проект з відновлення занедбаного публічного простору і перетворення його на динамічну платформу культурної та соціальної взаємодії в місті Констянтинівка, Донецька область.
Основне мета проекту - зміцнення впливу місцевих активістів і створення механізму їх співпраці з місцевими органами влади і бізнесом.

У самому центрі Костянтинівки, навпроти центрального парку є гарний, але дуже занедбаний кінотеатр, збудований в 1960 р архітектором Євгеном Лимарем (раніше - кінотеатр імені Леніна). Величезний простір перед кінотеатром зі сходами, що ведуть до головного входу занедбані і не використовуються.

Наша команда разом з партнерами створить динамічний культурний простір у фронтальній частині будівлі, який можна використовувати в якості вільного простору - кіно під відкритим небом, платформи для різноманітних вистав, а також соціальних і комунікаційних проектів міста. Ми пропонуємо використовувати фасад будівлі, сходи, примикаючий простір між колонами, де раніше були рослини. Згідно з історичною довідкою в кінотеатрі було 2 зали: блакитний і рожевий. Ми плануємо використати цю інформацію для створення архітектури та дизайну простору. Під час зустрічі з віце-мером Костянтинівки, Віктором Василенком, ми отримали згоду на допомогу в реалізації цього проекту. Ми очікуємо, що успішна реалізація викличе інтерес партнерів/інвесторів, які можуть відремонтувати всю будівлю, створити кінотеатр, диско зал, скейт парк.

Протягом останнього року команда ГО Місто-сад реалізовує проекти в Донецькій та Луганській областях. Ми досліджували місця, соціальні середовища, а також зустрічалися з місцевими активістами і представниками адміністрації міст. На жаль, Костянтинівка є найдепресивнішим містом, що ми відвідали. Раніше це був великий промисловий центр Східної України (виробництво хімічних речовин і скла), але ланцюг заводів, на які нанизане місто, більше не працює. Навесні 2014р. Костянтинівка (близько 75000 жителів) була окупована проросійськими терористами, а звільнена урядовими військами в липні 2014 р.

Згідно з нашими дослідженнями, раніше у місті було 11 кінотеатрів (за радянських часів). Жоден з них не функціонує сьогодні. Також відсутні будь-які заходи в публічному просторі міста, дуже мало можливостей для комунікації та взаємодії місцевих жителів, які, натомість, відвідують або сусідній Бахмат, або Краматорськ. Молодь відвідує зимовий каток в Дружківці.

Найбільшим викликом проекту буде збереження простору від вандалів. Ми плануємо вирішити проблему наступним чином:
- встановлення додаткових ліхтарів;
- створення зв'язку з простором якомога більшої кількості місцевих жителів. Коли людина витрачає свій час, працю, кошти на проект, вона не буде знищувати його, навпаки запобігатиме руйнуванню;
- створення сильної місцевої команди, яке буде постійно керувати і захищати простір;
- співпраця з поліцією і місцевою адміністрацією.
Проект КіноСхід (ці) стане історією успіху культурного громадського простору на Сході. Проект слугуватиме прикладом для реалізації в інших містах України.